Виражений біль та розпирання у вусі можуть свідчити про низку захворювань, включаючи отит, сторонні тіла вуха, а також розвиток гнійного утворення зовнішнього слухового ходу. В медичному центрі «Оксфорд Медікал» доступна послуга розкриття та дренування гнійників зовнішнього слухового ходу.
ЗАПИСАТИСЯ НА ПРИЙОМ
Фурункул – це гостре запальне ураження волосяного фолікула та сальної залози шкіри, що характерне запальною інфільтрацією з подальшим гнійним розплавленням тканин. Фурункули виникають на шкірі будь-яких ділянок, в тому числі у просвіті зовнішнього слухового ходу, оскільки стінки зовнішнього слухового ходу покриті зроговілим епітелієм, який містить волосяний покрив і залози, які виділяють секрет.
Причини формування фурункулів зовнішнього слухового ходу
Причиною формування фурункула є потрапляння умовно-патогенних мікроорганізмів у порожнину волосяного мішечка. У цих умовах виникає запальна реакція, вивідна протока сальної залози закупорюється густим себумом та відлущеним роговим епітелієм, оточуючі тканини стають поживним середовищем для бактерій.
Передумовами цього процесу зазвичай стають:
- порушення гігієни вуха, відсутність належного очищення слухових ходів;
- неправильне видалення волосся у ділянці слухового ходу, що призводить до мікротравм, які є вхідними воротами для інфекційних збудників;
- посилене виділення себуму та вушної сірки, що часто обумовлено гормональними змінами;
- потрапляння сторонніх тіл у вухо;
- звичка колупатися пальцем у вусі, що травмує шкіру слухового ходу у сприяє занесенню інфекції;
- супутні захворювання крові та цукровий діабет, що робить пацієнта більш беззахисним перед інфекцією;
- часті переохолодження, потрапляння брудної та холодної води у вухо.
Як клінічно проявляється фурункул зовнішнього слухового ходу?
Зовні фурункул виглядає як конусовидне ущільнення на шкірі із темним стержнем на верхівці. Шкіра навколо фурункула має запальні зміна, гіперемована, набрякла. При дотику до утворення пацієнт відчуває сильний біль. На стадії гнійного розплавлення пацієнт скаржиться на сильне відчуття розпирання, пульсуючий біль у вусі, підвищення температури тіла, загальне недомагання. Біль у вусі посилюється при дотику до утворення, при жуванні, при нахилі голови у бік ураженого вуха.
При самостійному розкритті гнійника пацієнт відчуває зменшення болю та відчуття розпирання, проте це не означає, що проблема вирішилась самостійно. Вміст фурункула може потрапити до середнього та внутрішнього вуха, викликаючи тяжкі ускладнення, а у місці розкриття може сформуватися новий гнійник.
Найбільшу небезпеку утворення несе у випадку потрапляння інфекції до кровотоку та поширення до внутрішнього вуха. Тому важливо не займатися самолікуванням, а вчасно звернутися до лікаря!
Діагностика та медична допомога при фурункулах зовнішнього слухового ходу
Виявити фурункул зовнішнього слухового ходу можна при базовому огляді (отоскопія, ендоскопія вуха). Якщо лікар визначає, що захворювання ще на стадії інфільтрації, то хірургічне втручання не має сенсу, необхідно проводити активну протизапальну та антибактеріальну терапію, тоді ми можемо уникнути розрізів. Коли чітко візуалізується стержень і при дотику тканина розм’якшена – виконується розкриття гнійника. Лікар робить невеличний розріз на утворі, попередньо знеболивши місце розрізу анестетиком. Порожнина звільняється від виділень і санується антисептичним розчином. Пацієнту призначають курс системної протизапальної та антибактеріальної терапії під контролем ведучого лікаря.
Оториноларингологи медичного центру «Оксфорд Медікал» гарантують професійне надання медичної допомоги! Нам довіряють своє здоров’я!
ЗАПИСАТИСЯ НА ПРИЙОМ