Інфекційній захворювання найчастіше виникають саме у верхніх дихальних шляхах, що пов’язано із факторами передачі збудника та сезонною сприйнятливістю пацієнтів. В медичному центрі «Оксфорд Медікал» надають послуги діагностики та лікування ринітів різного походження із дотриманням актуальних світових рекомендацій!
ЗАПИСАТИСЯ НА ПРИЙОМ
Риніт – це запалення слизової оболонки носа, що зазвичай супроводжується закладеністю носа з набряком, патологічними виділеннями з носа, порушенням носового дихання та порушеннями нюху. Риніт може мати різне походження і протікати в залежності від збудника.
Розрізняють алергічний риніт (поліноз), медикаментозний риніт (залежність від судиннозвужуючих препаратів), вірусний риніт (аденовірус, риновірус, коронавірус), а також бактерійний риніт.
Епідеміологія бактерійного риніту
Збудниками бактерійного риніту є переважно бактерії з груп стрептококів та стафілококів, які проникають до носа з зовнішнього середовища із частинками слизу повітряно-краплинним шляхом. Джерелом інфекції може біли тільки хвора людина. Інкубаційний період при бактеріальному риніті дещо довший, ніж при вірусній формі, адже збуднику необхідний час 2-3 доби, що осісти на слизових оболонках і викликати інфекційний процес.
Помилково вважають, що риніт не потребує лікування, і минає самостійно через декілька днів. Це може стосуватися тільки вірусних форм, і то за умови належного симптоматичного лікування. Бактерійний риніт, в свою чергу, потребує саме антибактеріального лікування. Слід зазначити, що саме при бактерійному риніті існують найбільші ризики ускладнень у формі синуситів, а стан пацієнта часто погіршується за рахунок сильної інтоксикації.
Симптоми бактерійного риніту
Бактерійний риніт за клінічними проявами відрізняється від вірусного риніту і проявляється наступними симптомами:
- Інтоксикаційний синдром переважає над катаральним: виражена загальна слабкість, головний біль, гарячка, біль у м’язах.
- Часті гнійні виділення з носа з неприємним запахом, жовто-зеленого кольору.
- Зберігаються явища закладеності носа та порушення носового дихання.
- Біль поширюється на приносові пазухи, що може стати першим тривожним дзвіночком розвитку синуситу.
Як ми вже зазначили, синусит є найбільш поширеним ускладненням запущених форм бактеріального риніту. Синуситами ми називаємо гайморит, фронтит і тд. Окрім того, небезпечним є поширення інфекції вниз по дихальних шляхах (бронхіт, пневмонія), поширення інфекції до середнього та внутрішнього вуха.
Діагностика та лікування бактерійного риніту
При появі гнійних виділень з носа, поєднання нежитю із інтоксикацією, першим зустрічним у маршруті пацієнта є лікар оториноларинголог. Під час первинного огляду проводиться базова діагностика: опитування, загальний огляд, риноскопія, фарингоскопія, отоскопія. Лікар встановлює вид захворювання ат наявність супутніх ускладнень.
Важливим етапом діагностики бактерійного риніту є встановлення виду збудника та його чутливості до антибактеріальних препаратів. Для цього проводиться забір зразка виділень з носа для бактеріального посіву з антибіотикограмою.
Лікування бактерійного риніту включає кілька складових:
- системна антибактеріальна терапія;
- місцева санація вогнища інфекції (промивання носа);
- симптоматичне лікування (протизапальні, знеболюючі, антигістамінні засоби).
Наша мета – покращити стан пацієнта і запобігти поширенню інфекції. Старанне дотримання рекомендацій лікаря та відвідування контрольних оглядів – це шлях до успішного лікування!
Довіртесь найкращим! Не зволікайте – запишіться сьогодні, щоб бути здоровими вже завтра!
ЗАПИСАТИСЯ НА ПРИЙОМ