Якщо вас постійно турбує спрага ви не можете з цим впоратися – необхідна допомога кваліфікованого ендокринолога! Спеціалісти медичного центру «Оксфорд Медікал» у Вінниці гарантують лікування згідно із світовими клінічними протоколами.
ЗАПИСАТИСЯ НА ПРИЙОМ
Гіпоталамус - це орган, що знаходиться в нижній частині головного мозку та відповідає за низку фізіологічних процесів (сон, нормалізація апетиту, вироблення гормонів, регуляція ритмів гормональної системи, терморегуляція тощо).
Вазопресин (антидіуретичний гормон) – це гормон гіпоталамусу, що накопичується в задній долі гіпофізу, звідки потрапляє в кровоносну систему. Основною функцією даного гормону є збільшення реабсорбції води нирками (зворотне всмоктування – тобто процес перетворення первинної сечі у вторинну). Це призводить до підвищення концентрації сечі при зменшенні її об’єму. За добу у людини виробляється близько 100л первинної сечі, тому саме завдяки процесу реабсорбції під контролем вазопресину ми не втрачаємо такі великі обсяги рідини.
Порушення реабсорбції називають нецукровим діабетом, при якому пацієнт за добу виділяє більше аніж 4 літри сечі при нормі від 800 мл до 1,5 л (за умови достатньо випитої рідини за добу відповідно до ваги пацієнта).
Причини виникнення нецукрового діабету
Серед причин розвитку нецукрового діабету ми можемо виокремити:
- новоутворення в гіпоталамусі та\чи в головному мозку, які можуть зовні здавлювати гіпоталамус;
- порушення кровопостачання гіпоталамусу, черепно-мозкова травма;
- інфекційні захворювання;
- спадкова схильність;
- толерантність до гормону ниркової тканини;
- ушкодження органу під час хірургічних втручань, тощо.
Симптоми нецукрового діабету
Основним симптомом нецукрового діабету можна сміливо виділити постійну спрагу, яка не пов’язана з фізичним навантаженням, прийомом соленої їжі, спекою. Кількість випитої рідини за добу може досягати близько 10 і більше літрів. Також пацієнт скаржиться на частий сечопуск (сеча при цьому безбарвна, зі складом більш подібна до плазми крові, не має запаху) сухість шкіри та слизових оболонок внаслідок дегідратації, головний біль, загальну слабкість, головокружіння тощо.
Найбільшою небезпекою для пацієнта, що хворіє на нецукровий діабет, є різке зневоднення при недостатнього поновлення води (втрата свідомості, відсутність питної води тощо).
Діагностика та лікування нецукрового діабету
Діагностика базується на скаргах пацієнта та наявних клінічних даних. За необхідності, лікар може провести так звані дегідратаційні проби (з обмеженням кількості випитої рідини) та проби з введенням аналогів вазопресину. Рекомендовано також визначення рівня натрію в крові та виділеній сечі, дифдіагностика з цукровим діабетом, психологічними порушеннями та, за необхідності, додаткові методи обстеження (МРТ, КТ тощо) для визначення причини захворювання.
Якщо захворювання спричинене центральною патологією, тобто порушенням продукції вазопресину, то основою лікування нецукрового діабету є замісна терапія. Для неї пацієнту призначають гормональний замінник, який є препаратом пролонгованої дії. Дозу та спосіб введення лікар призначає індивідуально, спираючись на клінічні прояви та важкість стану пацієнта. Ефект від замісної терапії оцінюють за регресією симптомів, нормуванням концентрації натрію та осмолярності крові. За потреби, призначається інфузійна терапія з метою відновлення гідратації, корекції електролітного обміну.
Прогноз захворювання доволі сприятливий при дотриманні чітких вказівок лікаря (спостереження за хворобою, дотримання чіткого дозування призначених медикаментів, періодичний нагляд в медичному закладі). Дбайте про себе та своїх рідних, а лікарі медичного центру «Оксфорд Медікал» у Вінниці завжди готові бути поруч!
ЗАПИСАТИСЯ НА ПРИЙОМ