Дефіцит йоду є однією із першопричин захворювань щитоподібної залози. Ендокринолог медичного центру «Оксфорд Медікал» у Вінниці гарантує повноцінну профілактику, а також якісну діагностику та лікування вузлового зобу, згідно із рекомендаціями найновіших клінічних протоколів.
ЗАПИСАТИСЯ НА ПРИЙОМ
Вузловий зоб – це захворювання щитоподібної залози, що характерне появою одного і більше вузлових утворень у тканині залози, що найчастіше пов’язане із спадковим чинником, а також дефіцитом йоду в організмі людини. Головною ознакою захворювання є збільшення щитоподібної залози за рахунок вузлів.
Причини появи вузлів щитоподібної залози
Вузловий зоб зазвичай пов’язаний із:
- дефіцитом йоду в організмі (низький рівень йоду у продуктах харчування та питній воді, порушення роботи натрій-йод-симпортеру);
- травмами щитоподібної залози, які призводять до формування гематом, оточених капсулою;
- надмірним виділенням тиреотропного гормону;
- гіперплазією (патологічне розростання) фолікулів;
- спадковим фактором;
- супутніми гормональними захворюваннями;
- стресом та ін.
Одним із найголовніших сприяючих факторів розвитку вузлового зобу є жіноча стать. Згідно із статистичною звіркою, 9 із 10 пацієнтів із діагностованим вузловим зобом – жінки. Це пов’язано із тим, що протягом життя жінки переживають декілька етапів фізіологічних гормональних стрибків, що може супроводжуватися порушеннями з боку щитоподібної залози.
Клінічні ознаки вузлового зобу
В більшості випадків, вузловий зоб не проявляється змінами рівня гормонів щитоподібної залози в крові, тому часто ми діагностуємо захворювання випадково під час профілактичного обстеження – УЗД щитоподібної залози.
При досягненні вузлами великих розмірів, пацієнт може скаржитися на відчуття дискомфорту в ділянці передньої поверхні шиї, дискомфорт під час ковтання, відчуття клубка у горлі, проблеми з диханням, періодичний кашель. Внаслідок стиснення судинно-нервових пучків, згодом можливе запаморочення, періодичні головні болі.
Найчастіша причина звернення до ендокринолога – саме відчуття збільшеного вузла. На початкових стадіях вузол/вузли є маленькими, тому ані суб’єктивно, ані візуально захворювання не видиме. Згодом вузол можна пропальпувати, але візуально від стає видимим вже при великих розмірах (спочатку при розгинанні шиї з відкиданням голови назад, потім навіть при нормальному положенні).
Діагностика та лікування вузлового зобу в «Оксфорд Медікал»
Головним методом діагностики вузлового зобу є УЗД. Сонографія дозволяє виявляти утворення, які не доступні пальпації, визначити їх розміри, розташування, ехогенність, наявність капсули, а також оцінити стан лімфатичних вузлів.
При виявленні вузлових утворень щитоподібної залози, згідно із сучасними настановами, лікарі рекомендують провести тонкоголкову аспіраційну пункційну біопсію утворення з подальшим цитологічним дослідженням матеріалу (ТАПБ). Сьогодні ТАПБ є золотим стандартом ранньої діагностики злоякісних новоутворень щитоподібної залози. Біопсія виконується тонкою голкою під контролем УЗД, не потребує знеболення і триває буквально декілька секунд. Обстеження дозволяє виключити або підтвердити карциному, фолікулярну неоплазію та ін.
Лікування вузлового зобу залежить від кількості вузлів та їх розмірів. Вузли малих розмірів та відсутність клінічної симптоматики дозволяють вести консервативне лікування та спостереження пацієнта. В інших випадках – пацієнту показане хірургічне лікування.
Лікарі медичного центру «Оксфорд Медікал» у Вінниці гарантують професійний підхід до лікування та якісний результат. Ваше здоров'я – наш пріоритет. Зверніться до нас за професійною допомогою!
ЗАПИСАТИСЯ НА ПРИЙОМ