Захворювання щитоподібної залози проявляють обмінними порушеннями, розладами з боку нервової системи та порушенням діяльності інших ендокринних залоз. Якщо вам необхідна кваліфікована допомога спеціаліста – без сумнівів завітайте у медичний центр «Оксфорд Медікал»!
ЗАПИСАТИСЯ НА ПРИЙОМ
Що варто знати про щитоподібну залозу?
Щитоподібна залоза є органом внутрішньої секреції людини. Знаходиться на передній поверхні шиї та в нормі у дорослої людини не перевищує 20-25 грам в залежності від статі. Складається з двох частин, які з’єднані між собою перешийком (віддалено орган нагадує метелика).
Основною функцією щитоподібної залози є вироблення тиреоїдних гормонів (тироксин, трийодтиронін, кальцитонін), які беруть участь в енергетичному обміні, безпосередньо впливають на ріст та розвиток організму, регуляцію обмінів вітамінів, регуляцію кальцію і фосфору в організмі та багато іншого.
Порушення в роботі щитоподібної залози може призвести до низки захворювань, які суттєво знизять якість життя та навіть можуть призвести до незворотних змін в організмі.
Що входить у групу захворювань щитоподібної залози?
Найбільш поширеними захворюваннями щитоподібної залози є:
- Гіпотиреоз – захворювання, яке розвивається при недостатньому виробленні тироксину (Т4). Симптомами гіпотиреозу є мерзлякуватість, депресія, погіршення пам’яті, збільшення маси тіла, пониження артеріального тиску, сухість та блідість шкіри, ламкість волосся, збій менструального циклу.
- Гіпертиреоз – виникає під час підвищення рівня гормонів щитоподібної залози. Ознаками гіпертиреозу виступають: втрата маси тіла, емоційна нестабільність, порушення сну, тремтіння кінцівок, почервоніння шкірних покривів, посилена пітливість, м’язова слабкість, збільшення об’єму шиї, відчуття удушення, задишка.
- Вузловий, дифузний зоб – збільшення щитоподібної залози за рахунок вузлових утворень, які виникають внаслідок дефіциту йоду в організмі, обтяженої спадковості і супроводжується порушенням рівня тиреоїдних гормонів.
- Тиреоїдити – запальне ураження щитоподібної залози, спричинене інфекційним чинником, аутоімунним процесом, травми щитоподібної залози та ін.
- Злоякісні новоутворення щитоподібної залози – папілярна карцинома, фолікулярна карцинома, анапластичний рак та ін.
Діагностика та лікування захворювань щитоподібної залози
На прийомі ендокринолог проведе ретельний збір анамнезу в пацієнта, оцінить загальний стан, пальпаторно зможе визначити збільшення розмірів, наявність чи відсутність патологічних вузлів у щитоподібній залозі, асиметрію. Важливо зазначити, що в більшості злоякісних новоутворень пальпація буде неінформативною, оскільки деякі види раку на перших стадіях можуть досягати буквально 3-4мм, що фізично неможливо пропальпувати.
Тому, при підозрі на патологію щитоподібної залози, пацієнт направляється на УЗД щитоподібної залози та здає лабораторні аналізи.
В залежності від встановленого діагнозу, розрізняють 2 види корекції захворювань щитоподібної залози :
- Консервативне лікування, а саме замісна гормонотерапія. Лікар підбирає оптимальну підтримуючу дозу, призначає препарати для нівелювання додаткових супутніх симптомів. Також надає рекомендації щодо продуктів харчування із збільшеним вмістом йодовмісних речовин. При дотриманні усіх рекомендацій та постійного спостереження в ендокринолога вдається досягти стабільності роботи щитоподібної залози.
- Хірургічне лікування - за умови наявних пухлинних процесів, компресії щитоподібною залозою органів шиї, при наявності вузлового зобу рекомендовано видалення частини щитоподібної залози або тотальна тиреоїдектомія з подальшою пожиттєвою замісною терапією.
Якщо у вас або у ваших близьких присутні ознаки, що можуть свідчити про захворювання щитовидної залози, обтяжений сімейний анамнез, ви проживаєте в регіоні із високим ризиком йододефіцитних станів чи просто не байдуже ставитесь до власного здоров’я - пропонуємо записатись на прийом до наших спеціалістів. В медичному центрі «Оксфорд Медікал» у Вінниці ви зможете пройти весь спектр необхідних аналізів та проконсультуватись із провідними ендокринологами.
ЗАПИСАТИСЯ НА ПРИЙОМ