Синдромом хронічної втоми (СХВ) іменується стан, при якому пацієнт відчуває постійне стомлення, знесилення. У людини знижується розумова і фізична працездатність і звичайний відпочинок сили не відновлює. Як правило, причину перевтоми пацієнт визначити не може. До речі, як окреме захворювання синдром хронічної втоми почали виділяти лише з середини 80-х років минулого століття.
Причини виникнення СХВ
Коли мова заходить про причини синдрому хронічної втоми, доводиться визнати, що механізми виникнення цього захворювання не до кінця зрозумілі. З одного боку, йому сприяють різні перенесені інфекції (ГРВІ, грип, пневмонія, певні види гепатитів). З іншою, СХВ спостерігався у пацієнтів, які не хворіли на інфекційні захворювання, але мали стрес або оперативне лікування. Тому більшість фахівців пов'язують появу синдрому хронічної втоми з проблемами імунної, а також центральної нервової системи. У зв'язку з цим вироблені чинники ризику, при яких існує вірогідність виникнення СХВ:
екологічні причини (несприятливі умови роботи або проживання);
надлишок або недостатність фізичних навантажень;
стресові ситуації;
чинники, що негативно впливають на імунітет;
окремі види їжі (наприклад, гостре або солодке).
Симптоми синдрому хронічної втоми
Відомо, що на СХВ частіше страждають жінки: статистика свідчить, що це захворювання спостерігається у жінок в три рази частіше, ніж у чоловіків. Якщо говорити про симптоми, то саме відчуття втоми, яке не проходить після сну або активного відпочинку, слід вважати основною ознакою синдрому хронічної втоми. Окрім цього можна виділити ще декілька:
сонливість, погане засипання, сторожкий і тривожний сон;
головні болі;
озноб, підвищення температури до 38 градусів;
болі в суглобах і м'язах;
застуда, болі в горлі, фарингіт;
зміни емоційного стану: апатія, депресія, дратівливість;
збільшення лімфовузлів.
Діагностика і лікування синдрому хронічної втоми
Важливо розуміти, що діагностика СХВ має особливості у зв'язку з тим, що шляхом лабораторних досліджень її визначити проблематично. В той самий час, якщо характерні симптоми тривають тривалий період (до півроку), а інші захворювання при цьому не виявляються, дуже велика вірогідність, що йдеться саме про синдром хронічної втоми. Процес лікування полягає в правильному підборі різних препаратів і їх компонуванні з іншими чинниками. Так, важливе значення має зниження навантаження як емоційного, так і психічного. Правильний розпорядок дня, здоровий спосіб життя, фізичні вправи, збалансоване харчування також входять в якості компонентів лікувальної системи. Згадані лікарські препарати в основному мають рослинну основу. Використовується також масаж, вітаміно- і гідротерапія.
Профілактика виникнення СХВ
Профілактика синдрому хронічної втоми полягає в організації і впорядкуванні способу життя. Це пов'язано з режимом харчування, збалансованістю відпочинку і навантажень, умінням організувати зміну вражень. Якщо ж лікарська допомога все ж потрібна, фахівці МЦ "Оксфорд Медикал" допоможуть позбавиться від цього захворювання і повернути пацієнтів до повноцінного життя.
ЗАПИСАТИСЯ НА ПРИЙОМ