Холецистит є захворюванням жовчного міхура, при якому порушується відтік жовчі, а в стінці міхура утворюється патогенна мікрофлора. Такий запальний процес відбувається поступово і непомітно для пацієнта, але з часом здатний спричинити масу незручностей й істотно вплинути на якість життя. Крім того, він може спровокувати виникнення супутніх захворювань: жовтяниці, печінкових колік, перитоніту.
Класифікація холециститу
У холециститу досить розгалужена класифікація - його характеризують за типом прояву, характером утворень і ступеню запалення.
Отже, за типом прояву розрізняються дві основні форми: хронічна і гостра. За характером утворень також виділяють два види: калькульозний холецистит з появою конкрементів (тобто каменів) в жовчному міхурі і без таких - некалькульозний. За ступенем запалення холецистит буває:
катаральним, коли набрякають слизові оболонки жовчного міхура;
флегмонозним, при якому починається гнійний процес;
гангренозним, коли гнійний процес призводить до некрозу;
деструктивним з появою виразок на стінках органу.
Детальна класифікація допомагає правильно поставити діагноз і виробити методику лікування
Симптоми холециститу
У хронічної і гострої форм симптоми розрізняються. При гострому холециститі у пацієнта колір шкіри набуває жовтяничного забарвлення, піднімається температура тіла, відчуваються напади болі в підребер'ї, що віддаються в лопатку і плече. Ознакою гострого холециститу є також нудота і блювота.
Симптоми хронічного холециститу такі:
Причини холециститу
Причини розвитку холециститу доволі численні:
супутні чинники жовчнокам'яної хвороби, коли стінки жовчного міхура ушкоджуються каменями, відбувається закупорювання протоки;
різні запальні процеси, інфекції (наприклад, стрептококи і інфекції сечостатевої системи), а також паразитарні захворювання;
хвороби дихальних шляхів і ЛОР-органів також здатні спровокувати холецистит.
Крім того, серед причин холециститу традиційно називають неправильне харчування, проблеми імунної системи, порушення обміну речовин, низьку фізичну активність і тому подібне
Діагностика та лікування холециститу
Діагностика захворювання складається з огляду пацієнта лікарем, опитування, пальпації. Для встановлення точного діагнозу рекомендуються також:
аналізи крові, сечі, жовчі;
копрограма (аналіз калу);
холецистохолангіографія (контрастне рентгенівське дослідження жовчного міхура);
УЗД органів черевної порожнини;
за необхідності - ЕКГ та КТ.
Існують різні методи лікування холециститу. Як правило, хронічна форма лікується амбулаторно, при гострій фазі часто пацієнта госпіталізують. При медикаментозному лікуванні активно використовується дієтотерапія і збори трав. Пацієнти отримують сорбенти, спазмолітики, антибіотики й різні препарати урсодезоксихолевої кислоти. При лікуванні гострого холециститу буває необхідним оперативне втручання. Зокрема, хірургічна допомога надається в тих випадках, коли захворювання досягло флегмонозної і гангренозної стадій.
Лікування в МЦ «Оксфорд Медікал»
В клініці "Оксфорд Медикал" високопрофесійні фахівці обстежують пацієнтів, використовуючи сучасні діагностичні засоби. Це дозволяє проводити ефективне лікування.
ЗАПИСАТИСЯ НА ПРИЙОМ